Úvod
Jaké město v ČR má nejvyšší kvalitu života? Není vyšší materiální úroveň vykoupena horší dostupností bydlení a špatným životním prostředím? Existují lokality, kde se koncentrují problémy? Lidé se o tom, kde budou žít, rozhodují obvykle několikrát za život. Chtějí mít zdravý, materiálně plnohodnotný život v kulturním, společensky příznivém a bezpečném prostředí, které je profesionálně spravované. Projekt Obce v datech si klade mimo jiné za cíl přispět k lepšímu rozhodování lidí o tom, kde se usadit, a také chce být motivátorem pozitivních změn v obcích.
O co jde?
Index kvality života zahrnuje tyto tři hlavní kategorie:
- zdraví a životní prostředí (zahrnuje indexy z oblastí – dostupnost zdravotní péče, zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí)
- materiální zabezpečení a vzdělání (zahrnuje indexy z oblastí – zaměstnanost, ekonomická úroveň a vzdělání)
- vztahy a služby (zahrnuje indexy z oblastí – dostupnost služeb, doprava, bezpečnost a aktivita a pohyb občanů)
Každé město, resp. kategorie ve městě, je pak zbarveno od červené (nejhorší) přes zelenou až po modrou (nejlepší). Podle zjištěných dat si pak můžeme zobrazit mapu, na které jasně podle barev vidíme, ve které části republiky se žije skvěle, a kde naopak nejhůře.
Dopad projektu
Začátky projektu Obce v datech nebyly snadné. Obce zprvu nevěděly, jak s daty pracovat, ale situace se každým rokem zlepšovala a v současné době se už mnoho obcí naučilo data zpracovat, analyzovat a na jejich základě zvyšovat kvalitu života lidí ve městech. Díky tvrdým datům se mohou vedení obcí rozhodovat strategicky.
Jak by se dalo čekat, jsou Obce v datech trnem oku městům v červených barvách. Vedení měst s nejnižším indexem kvality života se těžko vyrovnává se svou nevýhodnou pozicí, na druhou stranu mohou díky získaným datům žádat o vyšší finanční podporu ze strany státu a krajů.
Samotné obce však mohou ovlivnit jen část parametrů, ostatní jsou právě v gesci státu a krajů, které by na základě dat měly efektivně rozdělovat finance.
Udržitelnost
Kam dál se bude projekt Obce v datech vyvíjet? Velkým tématem je využití umělé inteligence, s jejíž pomocí bude možné mimo jiné prediktivně modelovat vývoj měst či celých regionů. Lákavou vizí do budoucna je i srovnání zahraničních měst, aby lidé v České republice měli jasnější představu o tom, jak si stojí Česko v porovnání se svými sousedy nebo s ostatními státy Evropské unie.
Replikovatelnost
Data jsou síla. To je nezpochybnitelná skutečnost. Na základě dat je možné srovnávat, jak se obce vyvíjely v průběhu let, a lze predikovat jejich další vývoj. Nedílnou součástí projektu bude umělá inteligence a její trénování. Její využití otevře širokou škálu dalších možností, jak projekt Obce v datech zdokonalovat a rozšiřovat.
Foto
Názor garanta
Obce v datech představují vynikající nástroj pro hodnocení a srovnání měst v České republice. Je skvělým nástrojem jak pro širokou veřejnost, tak i odborníky.
Platforma poskytuje užitečné informace, které mohou ovlivnit rozhodování lidí o tom, kde chtějí žít. Nabízí komplexní pohled na různé aspekty života ve městech, což pomáhá občanům získat ucelený přehled o možných lokalitách pro jejich budoucí bydliště.
Kromě občanů tento projekt přináší významné benefity i pro samosprávy. Poskytuje jim detailní vhled do toho, jak si jejich město vede v rámci celé České republiky, a to jak v oblastech, kde exceluje, tak i v oblastech, kde je třeba zlepšení. Tyto informace jsou stěžejní pro strategické plánování a efektivní zaměření se na oblasti, které vyžadují pozornost a rozvoj.
Platforma je navržena tak, aby byla uživatelsky přívětivá a snadno ovladatelná, přičemž nabízí dostatečně komplexní data, která mají reálnou výpovědní hodnotu pro občany i samosprávy. Navíc podporuje zdravou konkurenci mezi obcemi. Nižší umístění v žebříčku může sloužit jako motivace pro zlepšení a inovace v rámci města, což přispívá k celkovému růstu a rozvoji obcí.
Celkově lze projekt Obce v Datech považovat za klíčový nástroj pro rozvoj obcí v České republice, který podporuje informovaná rozhodnutí a přispívá ke zlepšení kvality života obyvatel.