Příběhy

    Slavkov u Brna – malé město, které se nebojí velkých akcí

    3 minuty čtení |
    9
    |
    2:46
    Téma Kultura a zábava
    Štítky Kultura, Spolupráce
    Realizátor Slavkov u Brna, zámek Slavkov - Austerlitz
    Web projektu https://www.zamek-slavkov.cz/
    Velikost města Menší město
    Kontaktní osoba Bc. Michal Boudný /starosta@slavkov.cz
    Sdílejte Facebook Twitter LinkedIn E-mail

    Úvod

    Slavkov u Brna je krásná menší obec nedaleko Brna. Mnozí by mohli žehrat na to, že občané obce jezdí pracovat do Brna a také tam chodí do restaurací a za kulturou, proto je obec prázdná, nic zajímavého se v ní neděje a slouží v podstatě jen k přespávání pro lidi, kteří svůj aktivní čas tráví ve velkoměstě. Ve Slavkově to ale vzali úplně z jiného konce.

    O co jde

    Ve Slavkově se pořád něco děje. Stačí se podívat na web města a zjistíte, že ať je zima, nebo parné léto, vždy si můžete ve města najít vyžití. Vepřové hody, jarmarky, festivaly jídla, Veteranfest, Dny Slavkova, rekonstrukce bitvy u Slavkova, nejrůznější koncerty či benefiční akce.

    Mnoho ze zmíněných akcí probíhá na místním barokním zámku Slavkov-Austerlitz, jehož vedení úzce spolupracuje s vedením města. Ředitelka zámku Mgr. Eva Oubělická, DiS., je žena mnoha nápadů a plánů. Se svým týmem neustále vymýšlí akce pro širokou veřejnost, a to nejen pro turisty, ale především pro místní obyvatele.

    Dopad projektu

    Díky intenzivní a otevřené spolupráci starosty Michala Boudného s ředitelkou Evou Oubělickou je ve městě cítit činorodá a kreativní atmosféra. Zámek je otevřený dětem, seniorům, sportovcům a lidem nejrůznějšího zaměření. Některé akce jsou finančně náročné více, jiné méně. Všichni z vedení si uvědomují, že aby mohlo město, resp. zámek žít, musí si na sebe vydělat. Na zámku je tak možné uspořádat svatbu, hostinu, degustaci, zasedání nebo nejrůznější firemní akce, což jsou projekty, které do rozpočtu zámku přinášejí zisk. Většinu příjmů vedení opět investuje do rozvoje zámeckých budov a parku.

    Udržitelnost

    Velké akce na malém městě s sebou přináší kromě výhod také jisté výzvy. Místní obyvatele nejčastěji trápí problémy s dopravou, protože město nedisponuje dostatečným množstvím parkovacích míst. Na druhou stranu majitelé pohostinství a ubytovacích zařízení nemají o hosty nouzi, což je v jiných městech podobné velikosti spíše výjimkou. Starosta i ředitelka zámku si jsou vědomi, že klíčem k úspěchu nejen u turistů, ale především u místních obyvatel je komunikace.
    Přínosy jednotlivých akcí je třeba občanům neustále vysvětlovat, aby cítili, že město je stále jejich a nestává se z něj pouhá atrakce pro turisty. Že se v něm dobře žije, že zámek je otevřen především jim a jejich rodinám, že v něm mohou trávit svůj volný čas a relaxovat.

    Replikovatelnost

    Pravidelná a otevřená komunikace mezi obcí a institucemi je základním předpokladem úspěšné spolupráce. Pokud si všichni jasně nastaví cíle, ke kterým má obec směřovat, je pak snadné je efektivně naplňovat. Když se do komunikace zapojí i obyvatelé a sami si vyberou, jaké akce by ve své obci chtěli realizovat, vznikne dokonalá spolupráce, která je završena spokojenými obyvateli a turisty, kteří vědí, kam za skvělou akcí jet. Vše je o lidech. Když ve vedení obce a veřejnoprávních institucí stojí schopný leader a vizionář, je úspěch víceméně zaručen.

    Foto

    Názor garanta

    Spolupráce mezi městem a soukromými subjekty, jako je například zámek Slavkov u Brna, může být velmi přínosná pro obě strany, ale zároveň čelí řadě výzev, které je nutné efektivně řešit. Jednou z hlavních výzev je sladění cílů obou stran. Město se zaměřuje na dlouhodobý rozvoj a veřejný zájem, zatímco soukromý subjekt může mít prioritu v krátkodobé ekonomické návratnosti. Důležitou roli zde hraje transparentní komunikace a jasně definované cíle spolupráce, které zohledňují zájmy obou stran a podporují společný růst. Vytvoření strukturovaných a pravidelných komunikačních kanálů spolu s jasnými smluvními podmínkami je základem pro úspěšnou spolupráci, která přináší prospěch jak městu, tak soukromému partnerovi.

    Příkladem úspěšné spolupráce mezi městem a soukromými subjekty v oblasti kultury je město Český Krumlov, kde spolupráce mezi městem, státem a soukromými partnery dlouhodobě podporuje nejen rozvoj turismu, ale i zachování kulturního dědictví. Podobně i v městě Litomyšl spolupráce mezi městem a soukromými partnery, především v rámci projektů spojených s kulturními akcemi a revitalizací památek, přináší pozitivní výsledky. Tyto příklady ukazují, že při správném nastavení a respektování potřeb všech zúčastněných stran může spolupráce přinést dlouhodobé a udržitelné výsledky, které jsou přínosem pro celé společenství.

    Líbí se vám projekt?
    Pošlete ho dál!

    Podobné příběhy