Úvod
S nápadem na školku s internátním provozem přišlo vedení firmy Bosh, v níž se pracuje na třísměnný provoz. Aby si firma zajistila dostatečný počet zaměstnanců, domluvila se s městem Jihlava na zřízení mateřské školy Bystrouška s internátním provozem, tedy s možností nechat dítě přespat ve školce, pokud jsou rodiče na noční směně a nemají pro svého potomka hlídání.
Stejný koncept školky vznikl nedávno i při nemocnici Jihlava pro zdravotnický personál nemocnice a pro zaměstnance Sociálního centra Kraje Vysočina. Také v těchto institucích se pracuje v nepřetržitém provozu a rodiče, kteří nemají možnost si zajistit hlídání dětí například prarodiči, mohou využít služeb internátního provozu mateřské školy. Školka nese název Sluníčko.
O co jde
Někomu může připadat nepředstavitelné, že by dítě strávilo ve školce celý týden od pondělí do pátku, ale tak to ani v Jihlavě nefunguje. Děti ve školce většinou spí pouze jednu noc, zejména když rodiče pracují na noční směnu a nemají hlídání. Podle vedoucí školky Venduly Boučkové využívají rodiče internát hlavně k dřívějšímu nástupu dětí do školky a pozdějšímu odchodu. Díky internátnímu provozu mohou rodiče přivést své dítě už po páté hodině ranní, aby na šestou stihli ranní směnu v práci, a vyzvednout ho až v sedm hodin večer, tedy po konci odpolední směny.
MŠ Bystrouška je moderní “chytrá” školka vybavená nejnovějšími technologiemi, jako je automatické zastínění, rekuperace vzduchu a podlahové topení. Ve školce pracuje speciální pedagog, který se věnuje dětem se speciálními vzdělávacími potřebami a zaměřuje se na jejich socio-emoční vývoj.
MŠ Sluníčko se mimo internátní provoz zaměřuje na mezigenerační spolupráci mezi dětmi a seniory. Děti se se seniory pravidelně setkávají, účastní se společných akcí, tvoří, pečou anebo nacvičují divadelní představení, která pak hrají pro rodiče i širokou veřejnost.
Dopady projektu
Najít pedagogy pro internátní provoz není snadné, ale podle Boučkové se jim to zatím daří bez větších problémů. Pro mnohé zaměstnance je internátní provoz výhodou. Když jdou do práce na pátou ráno, odchází z práce dřív, a mají tak volné celé odpoledne.
Pro děti z mateřské školy není internátní provoz tak náročný, jak by se mohlo zdát. Díky známému prostředí a zkušeným učitelkám se cítí v bezpečí. Během roku mají děti spoustu aktivit, které jim pomáhají zvládnout přechod do internátního režimu. Mezi tyto aktivity patří například noc ve školce, což jim pomáhá seznámit se s přespáváním mimo domov. Děti se také účastní výletů, škol v přírodě, lyžařských kurzů, saunování a ekologické výchovy, kde na školní zahradě pěstují zeleninu a ovoce.
Udržitelnost
Spolupráce dětí se seniory v MŠ Sluníčko se ukazuje jako velmi přínosná. Děti přinášejí do domu s pečovatelskou službou radost a energii, senioři zase laskavost a vlídnost. Mezigenerační aktivity podporují vzájemné porozumění a obohacují životy všech zúčastněných. Takto nastavený systém přispívá k celkové spokojenosti seniorů a posiluje soudržnost celé komunity.
V rámci evropského projektu Kraje Vysočina vzniklo Komunitní centrum Plus. Toto centrum nabízí mezigenerační propojování mimo školku (MŠ Sluníčko) a sociální centrum. Komunitní centrum Plus pořádá kroužky a různé akce, do nichž se mohou zapojit celé rodiny. Oblíbené jsou deskové hry, pétanque, kroket, trénink paměti, škola focení, cestopisné přednášky a mnoho dalšího.
Replikovatelnost
Mateřská škola a speciálně pedagogické centrum Jihlava se zapojily do mezinárodního projektu Konsorcium Erasmus+. V rámci projektu se školky v ORP Jihlava navzájem navštěvují, což umožňuje výměnu zkušeností a poznatků. MŠ Sluníčko i Bystrouška sklízí pozitivní ohlasy od kolegů ze školek například z Havlíčkova Brodu nebo Moravských Budějovic, kteří školky chválí a zajímají se o internátní provoz.